Kwiaciarnia Warszawa Dostawa kwiatów gratis
 • Ikebana – sztuka układania kwiatów, obecna w religii i sztuce

  rimpa-05

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ikebana

  Ikebana, to niezwykle prosta i zarazem piękna sztuka układania kwiatów, która pochodzi ze starożytnej Japonii. To wspaniała i niepowtarzalne alternatywa dla osób posiadających tak zwana artystyczną duszę, które w sposób szczególny i niezwykle wyjątkowy chciałyby udekorować zamieszkiwane przez siebie wnętrza, a także stworzyć unikalne, piękne, niepowtarzalne, a zarazem symboliczne kompozycje kwiatowe.
  Pierwsze zapisy na temat układania ikebany datowane są na 735 rok naszej ery, znaleziono je w starej japońskiej księdze buddyjskiej. Ten fakt ma spore znaczenie, ponieważ ikebana i buddyjska religia są ze sobą od wieków nierozerwalnie związane i jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Początkowo sztuka ikebany służyła tylko i wyłącznie kultowi religijnemu, jednak z czasem stała się ona powszechną sztuką i przejawem dobrego smaku, oraz wyróżnikiem i pewna nobilitacją dla wyższych warstw japońskiego społeczeństwa. Mistrzowie ikebany zaczęli otwierać swoje szkoły, w których kształcili następne pokolenia w tej dziedzinie, ikebana coraz częściej zaczęła gościć w pałacach i na dworach.
  Aby należycie układać ikebanę należy przede wszystkim poznać jej znaczenie, gdyż nic w tym rodzaju sztuki nie jest przypadkowe. Poszczególne kwiaty układane w ikebanie mają swoje znaczenie, także samo ich ułożenie nie jest przypadkowe.
  Jeśli chcecie rozpocząć swoją osobistą przygodę z ikebana, potrzebna będzie wam do tego pewna ilość fachowej wiedzy, którą bez problemu znajdziecie w Internecie, gdzie nie brakuje fachowych i ciekawych merytorycznie artykułów na ten temat. Przydadzą się wam tez do tego celu odpowiednie akcesoria, bez których japońska sztuka układania kwiatów nie byłaby możliwa. W pierwszej kolejności proponuję wam nabycie kenzanu, w którym będziecie mogli umieszczać układane przez was kwiaty. Kenzan to rodzaj podstawki wyposażonej w odpowiednie otwory, lub posiadającej kolce. Możemy nabyć ja w każdej kwiaciarni. Kenzany dosyć powszechnie wykonuje się z porcelany, dostępne są też egzemplarze z plastiku. Jednak najlepszym wyborem, który pozwoli w znaczny sposób przedłużyć życie układanych przez nas kwiatów, będzie zakup kenzanu wykonanego z mosiądzu, którego antykwasowe właściwości ograniczą gnicie roślin. Kolejnym krokiem w drodze do układania ikebany jest zaopatrzenie się w wazon, lub flakon w którym będzie stać nasza kompozycja. Możemy wybrać naczynie pionowe, lub poziome, ceramiczne, bądź szklane, jednak zgodnie z naukami mistrzów szkoły ikebany należy pamiętać o jego prostocie. Zbyt bogate formy naczynia mogłyby bowiem przyćmić nasze kwiaty i stworzoną z nich unikalna kompozycję. Kolejnym i ostatnim już krokiem jest nabycie odpowiedniego, ostrego, metalowego nożyka, którym bez trudu będziemy mogli przycinać układane przez nas kwiaty. Teraz należy już tylko zakupić odpowiednie rośliny i ułożyć nasz pierwszy japoński bukiet. Sztuka ikebany, to rzecz niezmiernie wciągająca, więc życzymy wielu miłych wrażeń i doskonałej zabawy.

  Published on Luty 23, 2014 · Filed under: kwiaty; Tagged as: , , ,
  No Comments

Leave a Reply